Dünya üzerinde 100 milyondan fazla kişi tarafından konuşulan Almanca özellikle Türkiye açısından giderek önemli bir dil haline gelmiştir. Almanya dil okulları ile eğitim alarak özellikle Türkiye’de üretim yapanlar başta olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 100’lerce Alman şirketinde çalışma şansı bulabilirsiniz. Bu şirketlere girmenin en önemli koşulu ise Almanca diline hakim olacak kadar bilmektir.  Çoğu Alman şirketi kişinin mezun olduğu üniversitenin kalitesine bakmaksızın eğer kişi iyi derecede Almanca biliyor ise, adayı çok daha farklı değerlendirip işe almak için ekstradan çaba harcamaktadır.

Almanca bilmenin Türkiye’deki iş hayatında açacağı kapılar yanında, uluslararası düzeyde birçok faydası da bulunmaktadır. En önemli artılarından biri de Almanya’da eğitim veren bir üniversitenin iyi seviyede Almanca bilen bir adayı çok kolay kabul ediyor olmasıdır. Üstelik Almanya’da üniversiteler bedava olduğu için bu kaliteli üniversitelerde ücretsiz eğitim görme şansı elde edilecektir.

Bunlara ek olarak, bilindiği üzere Almanya artık Dünya sanayisinin başkenti konumundadır. Durum böyle olunca her sene binlerce kaliteli şirkette eleman açığı ortaya çıkmaktadır. Bu şirketler eleman açıklarının önemli bir kısmını yurtdışından tedarik etmek zorunda kalmakta olup, adayları seçerken gene ilk baktıkları kriter Almanca bilgisi olmaktadır. Türkiye’den de her yıl binlerce kişi Almanya’ya beyaz yaka olarak gitmekte ve çalıştıkları işten çok mutlu bir şekilde Almanya’da hayatlarını sürdürmektedirler.

Almanca dil eğitimi için en çok tercih edilen yerler; Berlin, Münih, Düsseldorf, Hamburg, Bremen, Frankfurt ve Hanover olmaktadır. Almanya’da birçok dil kursu olmakla birlikte en çok tercih edilenler Carl Duisberg ve Did’tir.

Almanya’da haftalık 20 ile 30 ders olmak üzere değişen programlarda 3 aya kadar turist vizesi alınmakta, 3 ayın üzerindeki programlarda ise uzun dönemli öğrenci vizesi alınmaktadır.

almanya dil okulları

Almanya’da Dil Eğitimi Alırken Çalışma ve Yaşam Masrafları

Almanya devleti, dil kursu için ülkeye gelen yabancı öğrencilere yasal olarak çalışma izni vermez. Ancak  bir üniversite eğitimine devam eden öğrenciler  yasal olarak haftada 20 saatlik part time çalışma iznine sahiplerdir. Tatillerde ise bu çalışma izni full time’a çıkar.  Almanya’da bir öğrencinin yaşam masrafı ortalama 850-900 euro arasında değişmektedir. Ayrıca Türk öğrencilerin ülkeye gitmeden önce mutlaka sağlık sigortalarını yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Almanya Dil Okulları Kayıt İçin Gereken Belgeler

  1. Okulların başvuru ücretleri. Bu ücret okula göre değişmekle birlikte genelde 50 -100 Euro bandındadır.
  2. Pasaportun kişisel bilgilerinin olduğu sayfanın taranması. Bu sayfa okula danışmanlarımızca yollanacaktır.
  3. Sponsorunuzun masraflarınızı ödeyebileceğini kanıtlayan banka mektubu.
  4. Sponsor teminat mektubu.

Üstteki maddeler hakkında detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Almanya’da Konaklama Alternatifleri ve Yaşam masrafları

Almanya’da öğrencilerin seçebileceği temelde 3 tip konaklama seçeneği mevcuttur. Bunlar içinde en popüler olanı aile yanı konaklama seçeneğidir.  Bu konaklama seçeneğinde öğrenciler Alman bir ailenin yanında kalırlar. Alman kültürünü yakından tanıma, sosyalleşme ve Almanca pratiği yapmak için en iyi opsiyon aile yanı konaklamadır. Burada öğrenci aile yanında yemek yiyeceği için yemek yapma sorumluluğundan da kurtulmuş olur. Ayrıca en ekonomik olan seçenek te yine aile yanında konaklama seçeneği olarak ön plana çıkmaktadır.

Bir diğer konaklama seçeneği de okulların yurdunda konaklama seçeneğidir.  Bu seçenek ile dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş öğrenciler ile aynı yurtta kalınır. Eğer yurt konaklama giderleri minimize etmek istenirse 2,3,4 kişilik odalarda konaklanabilir.

Bir diğer seçenek te oda kiralanma seçeneğidir. Almanya’da özellikle internet  üzerinden ev bulmanız mümkündür. Bu amaçla hizmet veren birçok internet sitesi vardır. Ancak riski ortadan kaldırmak adına öğrencinin Almanya’ya giderek odayı ya da evi görüp beğendikten sonra  burayı kiralaması tavsiye edilmektedir.

Almanya dil okulları için güncel fiyat bilgilerini buradan inceleyebilirsiniz.