Amerika’da Dil Kursuna Gitmenin Avantajları

Amerika dil okulları ile eğitim almak için dünyanın dört bir tarafından öğrenciler Amerika’nın birçok kentinde farklı amaçlarla İngilizce kursları için bir araya geliyor. Amerika dil okulu fiyatları her ne kadar öğrencileri korkutsa da öğrencilerin elde ettikleri kazanımlarla kıyaslanamıyor. Kaydolunan yoğun İngilizce dil kursları öğrencilerin İngilizcelerini geliştirmeleri yanında onları üniversite kabullerinde istenen TOEFL ya da IELTS gibi sınavlara da hazırlamaktadır. Bunun yanında Amerika’da çeşitli iş kollarına özel hazırlanmış İngilizce programları mevcuttur. Business English, Hukuk İngilizcesi ve Tıp İngilizcesi bunlardan bazılarıdır.

amerika dil okulları

Amerika’da üniversite veya ülkede bir işe yerleşme amaçlanıyorsa, ilk adım olarak Amerika’da bir dil kursuna gitmek düşünülebilir. Bunun yanında özellikle üniversite ara sınıf öğrencilerine, Amerika’da dil kursu almak tavsiye edilebilir. Çünkü hali hazırda öğrencilik devam ediyorsa, bu ülkeye vize almak çok daha kolaydır. Okulu bitirdikten sonra Amerika’ya vize alınması çok daha zorlaşmaktadır. Bunun için devam eden öğrencilik süresinde Amerika vizesi alarak, bundan sonraki vize başvurularının olumlu sonuçlanması adına özellikle Amerika dil kursu düşünülebilir. Ancak bu artının yanında  Amerika, belki de dil kursu alınabilecek en prestijli ülkedir.

Ülkede hemen hemen bütün büyük şehirlerde çok kaliteli dil okulları bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; ELS, EC, LSI, St. Giles, Kaplan, Kings, Talk, OHC, Eurocentres ve LAL olarak düşünülebilir.

Amerika dil okulları için en çok tercih edilen şehirler; New York, Los Angeles, Miami, San Diego, San Francisco ve Boston olmaktadır.

En çok tercih edilen programlar ise, Haftalık 20 ile 30 ders arasında değişen genel İngilizce programı, Tatilde İngilizce programı, İş İngilizcesi Programı, Akademik İngilizce programı (EAP)  ve TOEFL’dır.

Amerika’da Dil Eğitimi Alırken Çalışma

Amerika’da dil kursuna giderken part-time da olsa yasal çalışma izni verilmemektedir. Sadece ülkede Üniversite ve sertifika programlarına katılan öğrencilere öğrenimleri süresince part time (haftalık 20 saat) çalışma izni verilir. Bu çalışma izni tatillerde full time şeklinde olmaktadır.

Amerika’da Dil Okulu Başvurusu ve Kabul Şartları

  1. Okulların başvuru ücretleri. Bu ücret okula göre değişmekle birlikte genelde 100-120 USD bandındadır.
  2. Pasaportun kişisel bilgilerinin olduğu sayfanın taranması. Bu sayfa okula danışmanlarımızca yollanacaktır.
  3. Sponsorunuzun masraflarınızı ödeyebileceğini kanıtlayan Banka mektubu.
  4. Sponsor teminat mektubu.

Üstteki maddeler hakkında detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Amerika’da Okul Vizesi

Amerika’da kısa dönem (12 hafta veya daha az) ve yarı zamanlı İngilizce dil okulları için B1/B2 turist vizesine sahip olmak yeterli olmaktadır. Ancak uzun dönemli veya yoğun bir eğitim istenirse F1 tipi öğrenci vizesine başvurmak gerekecektir. F1 tipi öğrenci vizeleri, Amerika’da iken programın uzatılması halinde uzayabilmektedir.   Amerika vizesi başvurusunun  en büyük eksisi, özellikle son yıllarda alınması en zor vizelerden biri haline gelmiş olmasıdır.

Amerika’da Konaklama Seçenekleri

Konaklama çoğu ülke için hassas bir konu olmakla beraber, Amerika için de durum aynıdır. Amerika için öğrenci adına en uygun seçeneğin bulunabilmesi için öğrenci ile danışmanlarımızın konuşması ve istişare ederek ona en uygun seçeneğin belirlenmesi doğru olacaktır.

En çok tercih edilen konaklama seçeneği, aile yanı konaklamadır. Burada öğrenci aile ile iletişim şansı elde ederler. Ayrıca akşam yemeklerini de birlikte yiyerek Amerikan kültürünü yakından tanıma fırsatı elde edebilirler. Öğrencilerin aile ile bu etkileşimleri İngilizce pratik yapma şansını arttıran bir unsurdur. Ayrıca aile yanı konaklama bütçe açısından daha uygun bir seçenektir.

Bir başka konaklama seçeneği ise,  yurt konaklamasıdır. Burada öğrenci farklı milletlerden öğrencilerin bulunduğu yurtlarda konaklayabilmektedir.

Bir diğer seçenek ise, gittiği şehirde öğrencinin bir oda kiralamasıdır. Bu seçenek  ülkeye gitmeden riskli olabileceğinden ötürü tavsiye edilmez.

Amerika’da Yaşam Giderleri

Öğrencilerin Amerika’da harcayacağı tutarlar öğrenciden öğrenciye dramatik bir şekilde değişmektedir. Ancak aylık ortalama 1000 USD gibi bir rakamın harcanacağı düşünülebilir. 

Amerika’da Sağlık Sigortası

Amerika’da dil kursuna gidecek öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.

Amerika’da Dil Eğitimi Sonrası Sertifika ve Master

Öğrenciler Amerika’da 9 ay veya daha uzun bir akademik eğitim alırlarsa, OPT (Optional Practical Training) denilen Amerika’da yaşama ve çalışma izni kazanırlar.  Bu şekilde  Amerika’da bir iş deneyimi kazanmış olurlar. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, OPT ile hiçbir şekilde oturum  ve vatandaşlık elde edilemez.