Avustralya dil okulları başta Sydney ve Melbourne olmak üzere bir çok şehirde yer bulunmaktadır. Avustralya Türk öğrenciler için özellikle dil öğrenmek için gidilen en popüler ülkelerden bir tanesi durumundadır. Bu durumun en temel nedeni, Dünyada dil amaçlı gidildiğinde yabancı öğrencilere çalışma izni veren 3 ülkeden biri olmasıdır. (Diğer ülkeler Malta ve İrlanda’dır) Öğrenciler Avustralya’da çalışmaya başladıklarında en az 17 Avustralya doları kazanmakta olup bu rakam 30 dolarlara kadar çıkabilmektedir. Yani öğrenciler part time çalışma  izinlerinde çalışarak aylık yaklaşık 2000 Avustralya doları kazanabilmektedirler. Bu da öğrencilerin yaşam masraflarını çıkarmakla kalmaz aynı zamanda okul paralarının ödenmesine de katkı sağlamaktadır. Ülke yüzölçümü bakımından Dünya’nın en geniş topraklara sahip 6. ülkesi olmasına rağmen nüfusu sadece 25 milyon civarındadır. Durum böyle olunca, öğrenciler iş bulmakta ciddi anlamda zorlanmazlar. Çalışmak isteyen öğrenciler 1-2 ay içinde iş bulup çalışmaya başlamaktadırlar.

Avustralya Dünya’da eğitimin en iyi olduğu ülkelerden biri durumundadır. Bunun olmasının en önemli nedeni ülkedeki Eğitim kurumlarının kalitesidir. Ülkede çok kaliteli üniversitelerin yanında Dünyaca ünlü dil okulu zincirleri de bulunmaktadır. Bu dil okullarından örnek vermek gerekirse KAPLAN, ILSC, EUROCENTERS, OHC ENGLISH ilk akla gelenlerdir.

Avustralya’da bütün şehirler birbirinden güzeldir. Bunun için ülkedeki bütün şehirlerde dil eğitimi almak ciddi anlamda bir şans ve keyiftir ancak Türk öğrencilerin tercih ettiği şehirler sırasıyla; Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth ve az da olsa Cairns olarak bilinmektedir.

Dil Eğitiminizde Avustralya’yı Seçmenizin Avantajları

avustralya dil okullarıAvustralya bütün Dünya’da sempati duyulan, eğitim kalitesini kanıtlamış zengin bir ülke olarak bilinmektedir. Durum böyle olunca, bu ülkeden alacağınız bir eğitim, Dünya’nın bütün ülkelerinde kabul görmekte ve reputasyon bakımından oldukça değerli olduğundan iş hayatınızda fırsat kapıları açmaktadır. Özellikle çalışma izninizin olması ve ülkede verilen iyi maaşlar sayesinde eğitim giderlerinizin önemli bir kısmını karşılayabilmeniz ülkenin en önemli artısı olarak düşünülebilir. Ülke’nin genel olarak havasının çok iyi olmasından ötürü buraya gelen öğrenciler aynı Malta’daki gibi tatil havasında eğitim görürler. Her ne kadar son yıllardaki yasal değişiklikler sonucu ülke göçmen alımını ciddi anlamda durdurmuş olsa da, 2 yıllık üniversite ve master programlarından sonra ülkede yabancı öğrencilere 2 yıllık bir çalışma izni verilir. Bu esnada bir iş bulunup uluslararası bir deneyim kazanma şansının yanında ülkede kalabilmek adına ciddi anlamda bir şans yakalama söz konusu olabilmektedir.

Ülke hangi şehrine gidilirse gidilsin, Dünya’da eğitim görülecek en güzel, temiz , güvenli ve elit ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle tarihten gelen Türkler’e sıcak bakan bir nüfusunun olması da ülkemiz açısından iyi bir opsiyon olmasına neden olur. Ayrıca Avustralya’nın  bir göçmen ülkesi olması  ülkenin sıcak insanlarının özellikle yabancı öğrencilere sürekli empati ile yaklaşarak yardımcı olmasına neden olmaktadır.

Avustralya’da Konaklama Seçenekleri

Avustralya’da farklı konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunlardan ilk akla gelen aile yanı konaklama olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenci bu seçenekte Avustralyalı bir ailenin yanında kalarak sadece İngilizcesini geliştirmekte kalmaz aynı zamanda Avustralya kültürünü yakından tanıyarak yerel halkla bir bağ kurma şansını elde eder. Ayrıca aile yanı konaklamalarda yemek te verildiğinden öğrenciler yemek yapma sorumluluğundan kurtulmuş olurlar. Aile yanı konaklama, Avustralya için en  çok tavsiye edilen ve ekonomik olan konaklama seçeneğidir.

Bir diğer konaklama alternatifi ise, okulların yurtlarında konaklamaktır. Öğrenciler bu opsiyon ile farklı milletlerden gelen öğrencilerin oluşturduğu yurtlarda konaklamaktadırlar. Tek kişilik odalarda kalınacağı gibi maliyet düşürmek istenirse 2-3 kişilik odalarda da konaklanabilir. Bu alternatifin en büyük artısı, okulların yurtlara yakın olmalarıdır.

Bir başka alternatif ise internet vasıtası ile oda kiralanmasıdır. Bu alternatifi seçmek isteyen öğrenciler ilk önce ülkeye gitmeli burada kalacakları yeri görerek bir karar vermelidir. Bu şekilde risk minimize edilmiş olacaktır.

Avustralya Dil Okulları Başvurusu ve Kabul Şartları 

  1. Okulların başvuru ücretleri. Bu ücret okula göre değişmekle birlikte genelde 120-250 Avustralya doları bandındadır.
  2. Pasaportun kişisel bilgilerinin olduğu sayfanın taranması. Bu sayfa okula danışmanlarımızca yollanacaktır.
  3. Sponsorunuzun masraflarınızı ödeyebileceğini kanıtlayan Banka mektubu.
  4. Sponsor teminat mektubu.

Üstteki maddeler hakkında detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Avustralya Dil Okulları Vizesi – Yaşam Masrafları – Sağlık Sigortası

Avustralya vizesi, diğer ülke vizelerine göre oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Başvuru tamamen online şeklinde yapılmakta ve öğrenciler aranarak telefon mülakatı gerçekleşmektedir. Vizenizin kabul edilmesinde gittiğiniz okulun kalitesi çok ciddi rol oynamaktadır. Durum böyle olunca gerek başvuru işleminin farklılığı gerekse istisnai durumları bakımından Avustralya başvurusu gerçekten ülkeyi tanıyan danışmanlar tarafından yapılması gerektiği gerçeğini doğurur. Yöntem danışmanlıkta Avustralya tecrübesi oldukça yüksek olmakta olup danışmanlarının bir kısmı Avustralya’da eğitim almış olduğundan ötürü ülkeye ciddi anlamda bir hakimiyet söz konusudur. Vize ile alakalı detaylı bilgi almak adına, danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Avustralya’da harcanacak cep harçlığı kişiden kişiye göre ciddi anlamda değişmekle beraber aylık en az 1000 Avustralya doları olarak düşünülmesi tavsiye edilmektedir.

Avustralya dil okulları öğrencilerine sağlık sigortası yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu öğrenci için ek bir maliyet gibi gözükse de öğrenciyi ciddi anlamda koruyacak bir uygulamadır. Çünkü Avustralya’da sağlık hizmeti çok pahalı olduğundan ötürü öğrencinin hastaneye gitmesi en az 1500-2000 Avustralya doları maliyetiyle sonuçlanır. Bunun için Avustralya’ya giden her öğrenciye kapsamlı bir sağlık sigortası yapılması tavsiye edilmektedir.