İngiltere dil okulları, Türkiye’ye yakınlığı, prestiji ve kurumlarının kalitesi gibi nedenlerden ötürü öğrenciler tarafından yurtdışı dil eğitimlerinde akla gelen ilk ülkedir. İngiltere, dünyada en çok dil kursunun bulunduğu ülkedir. Durum böyle olunca, İngiltere dil okulları fiyat skalası da oldukça geniştir.

ingiltere dil okulları

İngiltere’de İngilizce Kursları

Ülkede çok sayıda şubesi bulunan zincir okulların yanında sadece birkaç şubesi bulunan çok sayıda butik okul seçeneği de fazladır. Bu opsiyonlara ek olarak  bir başka dil okulu tipi seçeneği ise, Üniversite bünyesinde bulunan İngilizce kurslarıdır. Özellikle üniversite kampüslerinde eğitim görmek isteyen öğrencilere hitap eden bu opsiyon aynı zamanda en pahalı seçenektir. Hemen hemen ülkenin bütün şehirlerinde bu 3 farklı dil kursu seçeneğini sunan kurumlar mevcuttur.

Ülkenin bütün şehirlerinde onlarca dil okulu bulunmakla birlikte eğitim için en çok tercih edilen şehirleri; Londra, Cambridge, Oxford, Brighton, Bristol, Manchester, Liverpool ve Bournemouth olarak öne çıkmaktadır. Ülkede Okul sayısı çok fazla olmakla birlikte okulların British Council tarafından onaylı olması kritiktir. Bu onay öğrencinin vize almasını kolaylaştıracaktır.

Ülkedeki zincir ve butik diye adlandırılan dil okullarına her pazartesi başvuru yapılabilir. Ancak eğer üniversite bünyesinde bir İngilizce kursuna gitmek istenirse, belli başlangıç tarihlerine uyulmak zorundadır. Ayrıca, üniversite bünyesindeki İngilizce kurslarında vize çıkmadan önce eğitim bedelinin bir kısmını ödemek zorunluluğu bulunmaktadır. Diğer İngilizce kurslarında böyle bir zorunluluk yoktur. Yani okullar öğrenci vizesini almadan önce hiçbir şekilde eğitim bedeli talep etmezler.

Yöntem Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak, İngiltere’nin bütün dil okullarının resmi temsilciliğini yapmaktayız. Okullar ile detaylı bilgiyi ofisimizi arayarak danışman arkadaşlarımızdan alabilirsiniz.

İngiltere’de Dil Eğitimi Almak

Daha önce de belirtildiği gibi İngiltere, dil kursu alınabilecek en prestijli ve kaliteli ülkelerin başında gelmektedir. Bunun için dünyanın her yerinden yüzbinlerce öğrenci her sene İngiltere’ye gelmektedir. Bu bağlamda, farklı milletlerden insan tanımak adına ülke çok ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

Ülkenin İngilizce öğrenimi için popüler olmasının bir diğer nedeni de İngiltere İngilizce’sinin  bütün dünyada en çok kabul edilen ve en global İngilizce olmasıdır. Türk öğrenciler için ülkenin yakın olması bir diğer önemli avantajdır. Ülkeye Türkiye’den  her gün yüzlerce uçak  kalkmakta ve sadece 3,5 saatlik bir uçuş sonrasında Londra’nın en işlek havalimanı olan Heathrow havalimanına ulaşabilmek mümkündür. Üstelik Londra’dan birçok şehre  de ortalama 1-2 saatlik  tren yolculuğu sonrası ulaşılabilmektedir. Türk öğrenciler, İngiltere öğrenci vizesi alabilmeleri için haftalık en az 15 saatlik bir İngilizce programına katılmak zorundadırlar. Aksi durumda öğrenci vizesi başvurusu yapılamaz.

İngiltere’de Dil Eğitimi Almanın Avantajları

 • Kaliteli ve prestijli kurumları
 • Kozmopolit nüfus
 • Türkiye’ye yakınlığı
 • Her keseye uygun bulunabilecek okullar
 • Ülke içinde rahat ulaşım
 • Türkiye’ye yakınlığından ötürü düşük uçak bileti maliyeti
 • Zorunlu sağlık sigortasının bulunmaması maliyetlerin az da olsa düşmesine neden olmaktadır

İngiltere’de Konaklama Alternatifleri

İngiltere dil okullarında konaklamalar genelde gidilen okulların konaklama birimlerince organize edilir. Bunun avantajlı tarafı, bulunan alternatifin okul tarafından bulunuyor olması, kalınacak yerin daha güvenli olmasına neden olmaktadır. Her okul istenildiği takdirde Aile yanı ve Yurt seçeneği sunmaktadır.

Aile yanı konaklama İngiltere için en avantajlı opsiyondur. Bunun nedeni yanında kalındığı aile ile sürekli bir etkileşim halinde olunmasıdır. Bunun sonucunda öğrenciler İngilizcelerini daha efektif şekilde pratik yapma şansı elde ederler. Ayrıca İngiliz bir ailenin yanında kalınması, İngiliz kültürünü yakından tanımak için çok iyi bir yoldur.  Öğrenciler aile ile birlikte akşam yemeklerini yiyerek hem sosyalleşir, hem İngilizcelerini pratik yaparlar hem de yemek yapma sorumluluğundan kurtulmuş olurlar. İngiltere’de aile yanı konaklamanın en önemli artılarından biri de en ekonomik opsiyon olmasıdır.

Bir diğer konaklama alternatifi de öğrenci yurdunda kalmaktır. Öğrenciler bu opsiyonda dünyanın farklı ülkelerinden gelmiş öğrenciler ile aynı odayı paylaşabileceği gibi dilendiği takdirde tek kişilik odalarda da kalınabilir. Yurt konaklamasının en büyük avantajı, kalınacak binanın genelde okula çok yakın lokasyonlarda bulunmasıdır.

Bir diğer konaklama alternatifi ise, oda kiralamaktır. Burada öğrenci okuldan bağımsız olarak bir oda kiralayacaktır. Bu alternatifi isteyen öğrencilere ilk önce birkaç hafta yurt veya aile yanı konaklaması tavsiye edilir. Daha sonra öğrenci görerek istediği odayı tutabilir.

İngiltere’de Dil Eğitimi Alırken Çalışma ve Aylık Harcamalar

İngiltere, dil okulu öğrencilerine hiçbir şekilde çalışma izni vermez. Öğrenciler ancak ülkede üniversite okuması durumunda part time çalışma izni alabilmektedirler. Bu part time çalışma izinleri öğrencilerin yarıyıl ve yaz tatillerinde full time olmaktadır.

Öğrencilerin harcamaları kişiden kişiye değişmekle birlikte ayda ortalama cep harçlığını 400 ile 600 Pound aralığında düşünmekte fayda vardır.

İngiltere Dil Okullarına Kayıt İçin Gereken Belgeler

 1. Okulların başvuru ücretleri. Bu ücret okula göre değişmekle birlikte genelde 50-100 Pound bandındadır.
 2. Pasaportun kişisel bilgilerinin olduğu sayfanın taranması. Bu sayfa okula danışmanlarımızca yollanacaktır.
 3. Sponsorunuzun masraflarınızı ödeyebileceğini kanıtlayan banka mektubu.
 4. Sponsor teminat mektubu.

Üstteki maddeler hakkında detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.