İrlanda’da dil okuluna gitmek,  yurtdışında İngilizce eğitim alacak öğrenciler için çok mantıklı ve cazip bir seçenek haline gelmiştir. Özellikle 6 aya kadar dil okuluna gitmek isteyen öğrenciler için, İrlanda dil okulları,  İngiltere dil okulları için çok iyi bir alternatiftir. Çünkü 25 hafta veya üzeri olan İngilizce Dil eğitimi programlarında,  ülkedeki  dil okullarının hepsi,  öğrencilere İngilizce eğitimi sürelerine ek olarak 8 haftalık tatil dönemi sunan bir kabul mektubu yollar. İrlanda’da  Minimum 25 hafta dil kursu alan öğrenciler, eğitimleri yanında haftada yasal olarak 20 saat çalışma hakkını elde ederler. 25 haftalık eğitimleri sonunda, öğrenciler dilerlerse seyahat veya full time çalışma hakkından yararlanmak için ülkede 8 hafta daha kalabilirler.

Ülkenin Doğal Güzellikleri ve Kültürel Yapısı

irlanda dil okulları

İrlanda kültürel yapısı ve doğal güzellikleri bakımından, ziyaretçileri tarafından asla unutulmayan bir ülkedir. İrlanda’nın doğal güzellikleri ve sıcak insanları yanında Özellikle Türklere olan bakış diğer İngilizce konuşulan ülkelerden çok daha iyidir. Sırf bu özellik sebebiyle bile İrlanda’ya İngilizce kursuna gitmek diğer ülkelere gitmekten daha mantıklı sayılabilir.

Ülkenin Coğrafi Konumu

İrlanda Cumhuriyet, bütün İrlanda adasının altıda beşini kaplar ve İngilterenin batısında bulunur. İrlanda’da İngilizce’nin yanında Gal dili de çok kullanılmamakla beraber ülkenin resmi dili niteliğindedir. Özellikle Dublin, Cork, Limerick gibi büyük şehirlerde İngilizce tek konuşulan dil denebilir. Ülkenin nüfusu 4.7 milyona yaklaşmaktadır ve başkenti Dublin’dir.  Yurt dışında Dil eğitimi için İrlanda’yı seçmiş kişiler, başkent Dublin’in yanında Cork, Limerick ve Galway ‘i de seçebilirler.

Sanat ve Kültür Ülkesi

Muhteşem yeşil doğası ve karakteristik mimariye sahip şehirlerinin yanında, İrlanda sanat ve kültürel  olarak ta oldukça zengin bir ülkedir. Ülkede kendini bütün dünyada kanıtlamış birçok ünlü müzisyen ve sanatçı bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse,   U2, Cranberries, Chris de Burgh gibi müzik gruplarının yanında Oscar Wilde, James Joyce gibi yazarlar da bu topraklar da yetişmiştir. Ayrıca Dublin Dünya’da  4 kez Nobel  Edebiyat ödülünün gittiği tek şehirdir.

Ülkede müzik ve dans kültürü oldukça karakteristik ve canlıdır. Bunun sonucunda ülkede oldukça hareketli ve canlı bir gece hayatı bulunmaktadır. Gece hayatından da yararlanmak isteyen öğrenciler, Irish Pub’lar yanısıra her şehirde olan birbirinden güzel ve renkli bir mekanda vakit geçirilebilir.

Neden İrlanda’da Dil Eğitimi ve Üniversite Seçmeli

Yurtdışında Dil Eğitimi ve Üniversite / Yüksek Lisans eğitimi almak için en mantıklı olan ülkelerden bir tanesidir. Nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İrlanda 1973 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir.
 • Türk sayısı, diğer Avrupa birliği ve İngilizce konuşulan ülkelere göre azdır. Bu, İrlanda’yı yurtdışında ingilizce dil eğitimi almak için çok iyi bir alternatif yapmaktadır.
 • Çok kaliteli 9 üniversite bulunmakta ve bu üniversitelerin uluslararası tanınırlığı üst düzeydedir.
 • Dil okuluna giderken de yasal part time çalışma iznine sahip olunması, İrlanda’yı Yurtdışında İngilizce dil eğitimi için gidilecek en mantıklı ülkelerden biri haline getirmektedir.
 • Yakınlık: İrlanda ile Türkiye arasında yaklaşık 4.5 saat uçuş mesafesi bulunmaktadır. Bu özellikle Kanada, Avustralya, ve Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilere İrlanda için ciddi bir avantaj sağlar. Ayrıca İrlanda ile Türkiye arasında zaman farkı sadece 2 saattir. Bunlara ek olarak yakınlıktan ötürü uçak bileti fiyatlarının makul olması, İrlanda’da dil eğitimini oldukça mantıklı hale getirmektedir.
 • İrlanda halkının Türkleri sevmesi. Bunun en büyük nedeni, Osmanlı donanmasının İrlanda’nın Yüzyıldaki kıtlık yılları sırasında 3 gemi dolusu erzağı İrlanda’ya yollamasından kaynaklanır. Bu olaydan ötürü, ülkede Türklere karşı oldukça yüksek bir sempati vardır. Bunun en büyük somut örneği, İrlanda’lı Drogheda futbol takımının logosunda ay ve yıldız bulunmasıdır.
 • Muadil İngilizce konuşulan ülkeler bakımından daha uygun olan eğitim maliyetleri.
 • Türk Kültürüne yakın, sıcak kanlı insanları
 • Dil okulları MEI tarafından denetlenmektedir. Bu resmi İrlanda Devleti kurumu herhangi bir kalite standardının altında kalan okulları kapatmaya yetkili olduğu için İrlanda dil okulları’nın hepsi yüksek standartlara sahiptir. Bundan ötürü yurtdışında dil eğitimi düşünen öğrenciler, gönül rahatlığı ile İrlanda’yı seçebilirler.

İrlanda’da Konaklama

İrlanda bir kuzey ülkesidir ancak daha önce de belirtildiği gibi İnsanları oldukça sıcak ve cana yakındır. Bu sebepten ötürü, İrlanda’da dil eğitimi süresince bir aile yanında konaklama tercih edilebilir. Eğer öğrenci yurt konaklaması ister ise, tek ve paylaşımlı odalarda da konaklama seçeneği, her şehirde bulunabilir. Öğrenciler eğitimleri sırasında part time ve tatillerde ise full time çalışarak konaklama masraflarını kolaylıkla çıkarabilirler.

İrlanda’da Öğrenci Vizesi

irlanda öğrenci vizesiSağlıklı bir planlama yapılabilmesi için, İrlanda’da derslere başlayacağınız tarihten en az 8 hafta önce vize başvurusunda bulunmak doğru olacaktır. Çünkü İrlanda vizesinin sonuçlanması diğer ülkelere göre biraz daha uzun sürebilmektedir.

İrlanda öğrenci vizeleri C ile D tipi olarak 2 çeşittir;

İrlanda C tipi öğrenci  vizesi: Eğer öğrenci 90 günden daha kısa bir İngilizce kursu almak ister ise, bu vize tipi seçilir. Bu vize tipine sahip bir öğrenci vizesini İrlanda’da uzatabilir. Ancak bunun için bazı şartlar vardır. Bunlar; öğrencinin okulunda yüksek katılımda bulunduğunun ispatı, eğer bir aile yanında konaklama yapılıyor ise, bu aileden bir referans mektubu ve maddi olarak eğitimlerini finanse edebileceklerini gösteren banka mektupları.

İrlanda D tipi Öğrenci vizesi:  Eğer öğrenci İrlanda’daki herhangi bir kurumdan 90 günden uzun bir süre boyunca eğitim almak isterse, D tipi eğitim vizesinde başvurulmalıdır.

İrlanda öğrenci vizesi başvurusu için bazı evraklarınızın yeminli tercüman tarafından İngilizce’ye çevrilmesi gerekmektedir.  Bunun için piyasadan fiyat alınabilir eğer çok uygun bir fiyat bulunamaz ise, danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Bizim anlaşmalı olduğumuz kurumlara, piyasa fiyatından daha uyguna çevirilerinizi yaptırmamız mümkündür. Vize için gereken evrakları öğrenmek için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Eğer vize başvurusu, Ankara İrlanda Büyük elçiliğine yapılırsa, başvuru evraklarından 2’şer adet, İstanbul’dan yapılacaksa bütün evraklardan 3’er adet hazırlanması gerekmektedir.

İrlanda D tipi öğrenci vizesine sahip öğrenciler, İrlanda’da polise kayıt yaptırmak durumundadırlar. Bu süreçte polise 2 vesikalık resim, öğrencinin konaklama adresi, okul kabul belgeleri ve pasaport sunulmalıdır.

İrlanda’da Öğrenci Vizesi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

 • Başvuru formu visas.inis.gov.ie adresinden online doldurulur. Bu süreçte danışmanlarımız sizin adınıza işlemleri yapacaktır.
 • Questionnaire formunun doldurulmasa gerekmektedir. Bu konuda da danışmanlarımız size destek vereceklerdir.

İrlanda’da Gidilebilecek En Ekonomik Dil Okulları

İrlanda’da başta Dublin, Cork, Limerick ve Bray olmak üzere birçok şehirde her keseye göre bir İngilizce kursu bulunmaktadır. İrlanda,  İngilizce dil okulu fiyat skalası en geniş olan İngilizce konuşulan ülkedir. Çok ucuz okullara gidilmesi, öğrenci geri bildirimlere bakarak çok tavsiye edilmez. Küçük farklar ödeyerek kalite olarak çok daha iyi okullar seçilebilir. Aşağıda başlıca İrlanda dil okulları tanıtımları bulunmaktadır.

KAPLAN International Colleges

Dünya’nın en kaliteli okullarından olan Kaplan aslen Amerika menşei olup Malta ve Güney Afrika hariç İngilizce konuşulan bütün ülkelerin en önemli şehirlerinde merkez açmıştır. İrlanda’da da tek okulu başkent Dublin’de bulunmaktadır. Dünya’da 33 tane okulu bulunduğu göz önüne alınırsa, Dünya’nın en büyük dil okulu olduğu düşünülebilir. Zaten çok kişiye göre de Dünya’nın en iyi zincir dil okuludur.

kaplan dublin

Dublin okulu, Liffey nehri yakınında 18. Yüzyıldan kalma ihtişamlı bir binada kurulmuştur. Okul şehir merkezine sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta olup ulaşım bağlantılarına oldukça yakın bir konumdadır. Uzman kadrosu tarafından önemli yerlere hemen hemen her hafta geziler düzenlenmektedir.

CES English

CES Dünya’da 4 ülkede merkezi bulunan zincir bir okuldur. Dublin, Londra, Oxford, Edinburg, Worthing, Leeds, Harrogate, Toronto okulun bulunduğu şehirlerdir.  40 yıllık geçmişi bulunan okulda yetişkin kursları, sınav hazırlık, İngilizce öğretmenleri için dizayn edilmiş eğitimler, Yaz kampları ve CELTA denilen öğretmen eğitim kursları verilmektedir.  Şehir Merkezinde bulunan Dublin okulu, Liffey Nehrine yürüme mesafesindedir.

EC English

Dünya’da toplam 25 farklı noktada İngilizce kursu bulunan EC, Dünya’nın en büyük zincir dil okullarından biridir. Okul 1991 yılından beri hizmet vermektedir. Yüksek eğitim kalitesi ile bilinen EC’nin , özellikle öğrenci memnuniyeti üst seviyededir. İrlanda’da Dublin şehrinde bulunan okul ayrıca çok az okulda sunulan sadece 30 yaş ve üzeri öğrencileri kabul eden Genel İngilizce kursları sunmaktadır. Konaklama konusunda oldukça titiz olan EC, özellikle aile yanında kalan öğrenciler arasında oldukça yüksek konaklama memnuniyet oranına sahiptir. Bunun başlıca nedeni, okulun aileleri titizlikle seçiyor olmasıdır. Okulda genel İngilizce, Yoğun İngilizce, İş İngilizcesi, IELTS ve Cambridge sınav hazırlık İngilizcesi ile 18 yaş altı yaş grubu için dizayn edilen yaz kampı programları sunulmaktadır.

ATC Language School

Zincir bir okul olmasına rağmen EC ve Kaplan okullarına göre çok daha butik bir okuldur. İrlanda’da Bray ve Dublin’in yanında İngiltere’de Winchester olmak üzere toplam 3 noktada okulu bulunmaktadır. 1973’te kurulan okul özellikle İrlanda’nın köklü İngilizce dil okullarından biri olarak kabul edilmektedir.  Fiyat skalası olarak en pahalı okul kategorisinde bulunmayan okul özellikle fayda maliyet analizi yapıldığında mantıklı sayılabilecek alternatiflerden biri olarak kabul edilmektedir.

Berlitz

Kökleri 18. Yüzyılın sonlarına kadar dayanan okulun  Amerika, İngiltere ve İrlanda’da şubeleri bulunmaktadır. Okul İngilizce kursunun yanında gidildiği ülkeye göre İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi daha çok batı ülkelerinin dillerini de öğretmektedir. Fayda maliyet analizi yapıldığında en mantıklı okullardan biri olarak bilinmektedir. Özellikle kız öğrenciler okulun anlaşmalı olduğu ailelerin çocuklarına bakarlar. Böylece öğrencilerin konaklamalarını bedavaya  getirebilmeleri çok büyük bir avantajdır. Okulda genel İngilizce, İş İngilizcesi, birebir olarak verilen özel dersler, sınav İngilizcesi ve 18 yaş altı öğrenciler için olan yaz kampları sunulmaktadır.  Okula kayıt yaptıran öğrencilere aile yanı ve yurt konaklama seçenekleri sunulmaktadır.

ALPHA College of English

Okul Twin English Centre Dublin olarak ta bilinmektedir. Öğrenci memnuniyeti oldukça yüksek olan okul 1989 yılında Dublin’de kurulmuştur. Dublin’in köklü okullarından biri olan okul birkaç yıl önce, büyük bir İngiliz okul zinciri olan Twin English Centre tarafından satın alınmıştır.

Okulda Genel İngilizce, Genel ve İş İngilizcesi, İş İngilizcesi, IELTS ve Cambridge programlarına hazırlık, 15-17 yaş grubuna hitab eden genç yetişkin ve 18 yaş altı yaş grubuna hitab eden İngilizce yaz kampı programları sunulmaktadır.  Konaklama olarak bütün okullarda olduğu gibi aile yanı ve öğrenci yurdu alternatiflerinin yanında otel ve hostel seçenekleri de sunulmaktadır.  Okulun en büyük artılarından biri, Türk oranının azlığıdır.

Emerald Cultural Institute

1986’da Dublin’de kurulmuş olan okul şu ana kadar 100,000 öğrenciye İngilizce eğitimi vermiştir. Dublin’de Merrion Square ve Palmerston Park olmak üzere 2 farklı kampüste eğitim verilmektedir. Bunun yanında İrlanda’da birçok noktada 18 yaş altı öğrencilere yaz kampı kursu verilmekte olup İngiltere’de de yaz kampı sunulan bir okulu bulunmaktadır.  Konaklama olarak aile yanı ve öğrenci yurdu seçenekleri sunulmaktadır.

Okul oldukça butik anlayışla hizmet vermekte olup özellikle Türk oranı düşük olan okul isteyen öğrenciler için iyi bir alternatif teşkil etmektedir. Okulda genel İngilizce, İş İngilizcesi, Genel ve İş İngilizcesinin birlikte alınabileceği yoğun İngilizce programları, birebir özel dersler, Cambridge kursları, IELTS hazırlık kursları, Akademik İngilizce programları, İlkokul ve ortaokul İngilizce öğretmenlerini eğitmek için dizayn edilmiş programlar, genç yetişkin programları, yaz kampları ve STEM programları bulunmaktadır.

İrlanda Dil Okulları 2020 Fiyat Listesi Program TipiSüreler (Hafta) & Fiyatlar (EUR)    Kayıt ÜcretiKonaklama Ayarlama ÜcretiKargo ÜcretiKonaklama Ücreti (Haftalık) H. Alanı KarşılamaSağlık Sigortası (Haftalık)
Bölge/ŞehirOkul Adı
48122535AileYurt
DublinAtlas Language SchoolGenel İngilizce 20 Saat8501600240041955295656521534080-
Genel İngilizce 25 Saat10201960294052956945
International HouseGenel İngilizce 20 Saat102020002760360066507065-22029070-

İrlanda’daki bazı okulların fiyatları yukarıdaki tabloda belirtilmiştir. Yöntem Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak İrlanda’daki bütün okulların resmi temsilciliğini yapmaktayız. Tablo harici bir okul talebiniz olur ise, lütfen danışmanlarımızla iletişime geçerek en uygun fiyatı alınız. Ayrıca fiyatlar sürekli olarak değişebilmekte olduğundan, en uygun fiyatı alabilmek için mutlaka size en yakın Yöntem Yurtdışı Eğitim Danışmanlık ofisini arayarak güncel fiyat bilgisi talep ediniz. Listenin tamamına İrlanda dil okulları fiyatları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.