Kanada’da İngilizce Kursu

Bilindiği üzere Kanada bütün Dünya’daki öğrenciler tarafından yurtdışı dil eğitimlerde en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Özellikle Toronto şehri, yaz aylarında dil okulu öğrenci yoğunluğu bakımından Dünya’da başı çekmektedir. Durum böyle olunca, Dünya’nın bütün kaliteli dil okulu zincirleri de Kanada’da okul açmaya gitmiş özellikle Toronto, Vancouver ve Montreal bölgelerinde dil okulu sayısı artık yüzlerle ifade edilir rakamlara gelmiştir.

Kanada dil okulu fiyatlarının özellikle uzun dönemli öğrenciliklerde Amerika ve İngiltere’den daha uyguna gelmesi ülkeyi Türkiye için çok popüler bir ülke haline getirmiştir.  Ancak Kanada’nın Türkiye’de popüler olmasının tek nedeni cazip fiyatları değildir. Kanada, Dünya’da en güzel İngilizce’nin konuşulduğu ülkelerden biri olarak  alım gücü yüksek, güvenli ve temiz bir ülkedir.  Ayrıca Kanadalılar çok sıcak, yardımsever insanlardır. Bu nedenlerden ötürü ülkeye dil eğitimine giden öğrencilerin memnuniyet oranları oldukça yüksektir. Ülke göçmenler tarafından kurulmuş bir ülke olduğu için, yerel halk öğrencilere sürekli empati ile yaklaşır.

Göçmen Ülkesi Kanada

Kanada’nın bir diğer büyük artısı ise, hala göçmen alıyor olmasıdır. Özellikle eğitim yolu ile Kanada vatandaşı olmak hala çok kolaydır ve bunun farkına varan gençler Kanada dil okulları ile eğitim almayı Kanada vatandaşlığına uzanan ilk adım olarak görürler. Kanada’da 2 yıllık bir akademik eğitim almak vatandaşlık kapılarını ardına kadar açmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, sadece dil okuluna gitmenin, vatandaşlık getirmemesidir. Öğrenciler mutlaka dil okullarından sonra üniversite ya da kolejlerde en az 2 yıllık bir akademik eğitimi tamamlamalıdır.

kanada dil okulları

En İyi Kanada Dil Okulları Programları

Hemen hemen bütün zincir dil okullarının Kanada’nın Toronto, Montreal, Calgary ve Vancouver gibi şehirlerinde merkezleri bulunmaktadır. Yöntem Yurtdışı Eğitim olarak Kanada’daki bütün dil okullarınını resmi temsilci durumundayız. Ancak bu okullardan en popüler olanları; ILSC, EC, ILAC, HANSA, LSI, St. GILES, KAPLAN olarak sıralanabilir.  Bu okullarda haftalık 20/30 ders arasında değişen Genel İngilizce programları, IELTS ve TOEFL hazırlık, İş İngilizcesi, Yaz Kampları ve Üniversiteye geçiş kursu olarak bilinen Pathway programları kursu alınabilir. Bunlara ek olarak iş bulma garantili olan CO-OP programları Kanada’daki en çekici programlar haline gelmiştir. Bu programlar 2 yıla kadar sürebilmekte ve 2. Yılında öğrenci sadece çalışarak 30-35 bin Kanada doları kazanabilmektedir. Eğer öğrencinin İngilizcesi orta seviyenin altında ise, bu programlara hazırlık için  dil okuluna gitmek en iyi başlangıç olacaktır.

Kanada Dil Okulları ile Eğitim Almanın Avantajları

Kanada’da eğitim gören  öğrenciler Dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden birinde olduklarının daha ülkeye gelir gelmez anlamaya başlarlar. Kanada’nın düzenine, temizliğine ve elit hayatına hemen alışılır ve çoğu öğrenci hemen hemen hiç adaptasyon sorunu çekmez. Böylece mükemmel bir öğrencilik dönemi geçirilir. Üstelik ülkenin 2. Resmi dili Fransızca olmasından ötürü Fransızcalarını pratik yapmak isteyen ya da bu dili öğrenmek isteyen öğrenciler özellikle Montreal bölgesini tercih edebilirler. Kanada’nın hala göçmen alan bir ülke olması ve Amerika ile İngiltere’ye göre daha ekonomik eğitim bedellerinin olması, ülkeyi Türk öğrenciler için en popüler ülkelerden biri haline getirmiştir.

Kanada Dil Okulları Başvurusu ve Kabul Şartları

  1. Okulların başvuru ücretleri. Bu ücret okula göre değişmekle birlikte genelde 100-120 CAD bandındadır.
  2. Pasaportun kişisel bilgilerinin olduğu sayfanın taranması. Bu sayfa okula danışmanlarımızca yollanacaktır.
  3. Sponsorunuzun masraflarınızı ödeyebileceğini kanıtlayan Banka mektubu.
  4. Sponsor teminat mektubu.

Üstteki maddeler hakkında detaylı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Kanada’da Konaklama Alternatifleri

Kanada’da diğer ülkelerde de olduğu gibi temelde 3 tip konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan en popüler ve en ekonomik olanı aile yanı konaklamadır. Bu seçenekte öğrenci okul tarafından bulunmuş bir aile yanına yerleştirilir. Bu seçeneğin en güzel tarafı, Kanadalı bir aile ile yaşanacağı için, öğrenci bu kültürü daha yakından tanıma fırsatı yakalar. Ayrıca akşam yemeğinin bu aile ile yenecek olması, İngilizce pratik yapmak için paha biçilmez bir fırsattır. Ayrıca ailenin öğrenci yaşlarında bir çocuğu var ise, ömür boyu sürecek bir arkadaşlığın temelleri de bu evde atılabilir.

Bir diğer seçenek ise, yurt seçeneğidir. Bu seçenekte öğrenciler okul tarafından ayarlanan ve çoğu zaman sadece farklı milletlerden gelmiş öğrencilerin oluşturduğu yurtlarda konaklarlar. Öğrenci tek başına odalarda kalacağı gibi 2-3 kişilik odalarda da kalarak konaklama maliyetlerini düşürebilmektedir. Yurt alternatifinin en güzel yanı, yurt binalarının çoğu zaman okul binasına çok yakın olmasıdır.

Bir diğer seçenek ise öğrencilerin çoğu zaman internet sitelerinden bulduğu kiralık odalardır. Bu seçeneğin ülkeye gitmeden Türkiye’den ayarlanmasını danışmanlarımız tavsiye etmez. İlk önce ülkeye gidilip bundan sonra görerek ve beğenerek oda kiralanması çok daha az riskli olacaktır.

Kanada’da Vize ve Yaşam

Kanada vizesi özellikle son yıllarda Amerika vizesi gibi zor verilmeye başlanmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, evrakların titizlikle hazırlanıp bankada kaynağı belli olan yeterli miktarda para bulundurmaktır. Bu noktada danışmanlarımız öğrencilere sürekli en iyi şekilde destek olurlar. Öğrenciler 6 aydan az eğitim görecekler ise, geçici oturum vizesine başvururlar. Eğer 6 aydan daha uzun eğitim görülecek ise, eğitim vizesine (study permit) başvurulur.

Kanada’da yaşam maliyetleri kişiden kişiye değişmekle birlikte öğrencilere cep harçlığı olarak aylık 600 ile 800 Kanada doları bulundurmaları tavsiye edilir.

Sağlık Sigortası ve Çalışma İzni

Kanada’da sağlık sigortası yaptırmak zorunludur. Bu durum zaten öğrencilerin yaranına olacaktır. Çünkü Kanada’da en basit şikayetle bile sağlık hizmetlerinden yararlanmak durumunda kalınırsa binlerce dolar para harcanacaktır.

Kanada dil okuluna okumaya gelen öğrencilere maalesef çalışma izni vermez. Kanada’ya akademik okumaya gelen öğrenciler part time çalışma hakkından yararlanabilirler. Bu hak tatillerde ise full time’ a çıkmaktadır. Kanada’da çalışma izni ile ilgili detaylı bilgiyi lütfen danışmanlarımızı arayarak elde ediniz.