Ülkemizde her geçen yıl kaliteli bir üniversiteye girmek zorlaşmaktadır.  Özel üniversite sayısı her geçen gün artmakta ancak özel üniversite maliyetlerinin yüksekliğinden ötürü buralarda okumak toplumun önemli kesimi için hayal durumundadır. Bu nedenlerden ötürü Türk öğrenciler için Rusya’da bir üniversite okumak için en mantıklı seçeneklerden bir tanesi haline gelmiştir. Rusya’nın Dünya sıralamasında ilk binde 20’nin üzerinde üniversitesi bulunmaktadır ve bu da Rusya da eğitimin Türkiye için gerek eğitim kalitesi gerek maliyetler açısından ne kadar mantıklı bir opsiyon olduğunu göstermektedir. Durum böyle olunca Türkiye’den Rusya’ya giden öğrenci sayısı her geçen yıl artış göstermektedir.

Kaliteli ve ekonomik üniversitelerin yanısıra Rusya’da üniversite öğrenimi görmenin en büyük avantajlarından biri de bütün Dünya’da çok büyük bir kitle tarafından konuşulan ve geçerliliği olan Rusça dilinin öğrenilecek olunmasıdır. Özellikle Türkiye ile Rusya arasında her geçen yıl ticaret hacmi genişlediğinden Rusça bilen Türklere ihtiyaç her sene ciddi anlamda artmaktadır.

Rusya’da Hangi Üniversitelerde Eğitim Görülebilir?

Yöntem Yurtdışı Eğitim olarak Rusya’daki üniversitelerin Türkiye’deki tek resmi temsilcisi olan şirket durumundayız. Rusya’nın en kaliteli üniversitelerinin temsilcisi olmakla beraber Rusya’da 4 farklı şehirde olan ekibimiz (Moskova, St. Petersburg, Kazan, Nijniy Novgorod) öğrenciyi havalimanında karşılar. Bu adım ile birlikte öğrenciye Rusya’daki desteğimiz başlamış olur ve  zaman zaman karmaşıklaşan özellikle bürokratik işlemlerde öğrencinin ihtiyaç duyacağı her anda destek  sağlanır.

Rusya’da istenilen her üniversiteye kayıt yaptırılacağı gibi en çok talep edilen ve memnuniyet oranının en yüksek olduğu üniversiteler şu şekildedir:

Moskova: Moskova Devlet Üniversitesi, Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi, Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi.

St. Petersburg: St. Petersburg Devlet Üniversitesi,  St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi, St. Petersburg İTMO Universitesi, St. Petersburg Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi.

Nijniy Novgorod: Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi,  Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi, Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

Novosibirsk: Novosibirsk Devlet Üniversitesi, Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi

Kazan: Kazan Federal Üniversitesi

Kuban: Kuban Devlet Üniversitesi

Astrahan: Astrahan Devlet Üniversitesi

Rus Üniversitelerinden Denklik Alma

Türkiye’den Rusya’ya en çok öğrenci yollayan şirket olduğumuzdan ötürü,  sürekli birçok öğrencimizin denklik başvurularını takip etmekteyiz. Şu ana kadar Rusya’da okuyup ta denklik alamayan öğrencimiz bulunmamakta olup sağlık bilimlerinde okuyan öğrenciler hangi ülkede okuduğuna bakılmaksızın YÖK tarafından STS sınavı adı ile bilinen bir sınava tabi olmak zorundadırlar. Yılda 6 kere tekrarlanan bu sınava giriş limiti bulunmamakla birlikte sınavı geçmek için soruların yarısını bilmek yeterlidir. Rusya üniversitelerinin eğitim kalitesi de göz önünde bulundurulduğunda  Rusya’da okumuş bir tıp öğrencisinin bu sınavda başarılı olması çok zor değildir. Ancak tekrar belirtmekte fayda var STS sınavına sadece sağlık bilimi öğrencileri (tıp, diş hekimliği, eczacılık) girmek zorundadır. İşletme, Hukuk, Mühendislik gibi bölümlerden bu sınava girmeye gerek olmaksızın denklik elde edilebilir.

Rusya’da En Çok Hangi Bölümler Tercih Ediliyor

Rusya’da istenen bütün bölümler okunabileceği gibi Türkler tarafından en çok tercih edilen bölümler; Tıp, Mühendislik, Psikoloji, Diş Hekimliği, İşletme gibi bölümlerdir. Eğer öğrenci Türkiye’de eşit ağırlık mezunu ise de Rusya’daki bir Tıp ya da Mühendislik fakültesine kabul alabilir.

Rusya’da Üniversite ve Konaklama Fiyatları

Rusya’daki üniversiteler genel olarak çok ekonomik olmakla birlikte fiyatlar ciddi oranda değişiklik göstermektedir. Fiyatlar yıllık 1800 Dolar’dan başlamakta olup üniversite ve şehre göre artış göstermektedir. Devlet Yurtlarında ise aylık konaklamalar yine üniversite ve şehre göre aylık 10 dolar ile 120 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya’da Rusça’yı Devlet Üniversitelerinde Öğrenin

Rusya Devlet Üniversiteleri’nin Türkiye’deki tek resmi temsilcisi  olarak her yıl yüzlerce öğrenciye Rusya’da çeşitli dallarda eğitim aldırmaktayız. Rusya’da eğitim dili Rusça ve İngilizce olmak üzere 2 opsiyondan oluşmaktadır. Dileyen öğrenciler Üniversitelerin bünyesindeki Rusça Kurslarında eğitim alarak üniversite okumaksızın bir dil öğrenebilirler.  Rusça dil kursları 1 aydan başlayıp 1 yıla kadar sürebilmektedir. Dil kursuna gidilse de Üniversite’nin yurtlarında konaklamak mümkün olabilir. Rusya’da üniversite ve Rusça kursu eğitimleri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.