Yurtdışında Lise Okumak

Her yıl Türkiye’den birçok öğrenci yurtdışına Lise okumaya gitmektedir.  Yurtdışında Lise okumak için Türk öğrenciler için en çok tercih edilen ülkeler sırasıyla; İngiltere, Kanada, Amerika olmaktadır. Yurtdışında Lise seçiminin en önemli nedenleri arasında gidilen ülkenin dilini çok daha iyi bir şekilde konuşabilmek ve bu ülkede üst düzey bir üniversite başvurusu yapılmak istenirse, kabul konusunda o ülkenin lisesinden mezun olunmasının getireceği avantaj olarak düşünülebilir.

İngilizcenin Yeterli Olmaması Durumunda Ne Olabilir

Eğer öğrenci kendinde İngilizce bakımından eksiklik hissederse, gene gidilen lise tarafından dizayn edilmiş, yabancı öğrencilerin İngilizcesine takviye olarak alınacak İngilizce derslerine katılabilir. Böylece öğrenci normal derslerinin yanında İngilizce dersleri de alıyor olacaktır. Sonuçta yabancı dil bilgisinde bir eksiklik söz konusu olması, Yurtdışında lise eğitimi alınmasına bir engel teşkil etmemektedir.

Yurt Dışında Lise Eğitim Sistemi

Yurtdışında Lise Eğitimi bütün ülkelerde 4 sene sürmektedir. Lise Eğitimi Kuzey Amerika ülkeleri olan Kanada ve Amerika’da 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar olmak üzere 4 yıldan oluşmaktadır. İngiltere’de ise Lise Eğitimi gene 4 yıldan oluşmakla birlikte 10. Sınıf ile 13. sınıf arasındadır. Bütün ülkelerde ilk senelerde Coğrafya, tarih, matematik, İngilizce, fen gibi dersler zorunlu olarak görülmektedir. Daha sonraki yıllarda ise daha çok üniversiteye hazırlık teşkil edebilecek işletme, ekonomi ve pazarlama gibi dersler görülmeye başlanır. Burada öğrenciler üniversitede okuyacağı derslere paralel olacak şekilde çeşitli dersleri seçmeli olarak seçebilir.

Yurt Dışında Devlet Liseleri ve Özel Liseler

Yurt dışında bütün ülkelerde de Türkiye’de olduğu gibi devlet liseleri ve özel liseler bulunmaktadır. Ancak genel olarak yaygın olan algının aksine, devlet liseleri bedava değildir. Hatta genelde özel liselerden daha kaliteli olan bu devlet liseleri, özel liselerden daha pahalıya bile gelebilmektedir. Öğrenciler bütün lise hayatlarını bu liselerde geçirebilecekleri gibi sadece 1 yıllığına da değişim programları adı verilen programlar ile bu ülkelerde lise eğitimi alabilirler. Türkiye’ye döndüklerinde okullarına devam ederek hiç sene kaybı yaşamamış olurlar. Amerika ve Kanada’da hem devlet hem de özel lise başvurusu yapılarak kabul alınabilir. Ancak İngiltere’de ise Türk vatandaşları olarak sadece özel liselere başvuru yapabilmekteyiz. Çünkü İngiltere’de devlet liselerine sadece Avrupa Birliği vatandaşları kabul alabilmektedir. Ancak yurtdışına değişim programı ile birkaç yıllığına lise eğitimine gidilirken en çok dikkat edilmesi gereken nokta gidilen ülkede okunduktan sonra Türkiye’ye dönüldüğünde okunulan bütün dersleri burada saydırabilmektir. Aksi takdirde okul uzayabilir ve öğrenci adına sene kaybı ortaya çıkabilir. Aynı şekilde Türkiye’den Yurtdışına gidilirken gidilecek ülkedeki Lisenin, Türkiye’de öğrencinin okuduğu bütün dersleri sayması gerekmektedir. Aksi takdirde gene öğrenci sene kaybı yaşayabilir.

Bunun gibi nedenlerden ötürü yurtdışında Lise eğitimi seçimi ve süreci ciddi anlamda profesyonel bir danışmanlık hizmeti gerektirmektedir. Bunun için Yurtdışında Lise eğitimi düşünülmesi durumunda size en yakın ofisimizdeki danışmanlarımızla iletişime geçerek profesyonel danışmanlık hizmeti almanız şiddetle tavsiye edilmektedir.