Yurtdışı Sertifika Programlarının Artıları

Ülkemizde ve bütün Dünya’da sertifika programları giderek daha popüler hale gelmektedir.  Sertifika programına katılmanın, muadilleri olan Üniversite Master / Yüksek Lisans / MBA programlarına katılmaya göre çok ciddi artıları bulunmaktadır. Bunlar kısaca özetlenecek olursa;

 • Eğitim hayatınızı Dünya çapında çok yüksek reputasyona sahip olan seçkin okullarda devam ettirebilirsiniz.
 • MBA / Yüksek Lisans eğitimine alternatif program aranıyorsa Sertifika Programları çok iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkar.
 • Sertifika Programları, Üniversite eğitimine göre çok daha kısa sürmektedir. Durum böyle olunca öğrenci açısından maliyeti de ciddi anlamda daha düşüktür.
 • Sertifika Programları üniversite eğitimine göre çok daha pratik iş dünyası odaklı programlardır. Bunun için, sertifika programlarına gidenler çoğu zaman rahat iş bulabilmektedirler.
 • Üniversite veya Yüksek Lisans başvurunuzda Üniversitelerin kabul edeceği kadar yüksek bir ortalamaya sahip değilseniz, Sertifika Programları sizin için çok iyi bir alternatif oluşturmaktadır.
 • Üniversitelerin başlangıç tarihleri Eylül ve Ocak dönemi olmak üzere yılda 2 kere olmaktadır. Diğer taraftan Sertifika Programları yılda en az 4 kere alım yapmaktadır.
 • Yurtdışında Yüksek Lisans ve Master programları için minimum İngilizce yeterliliği olan 6.5 IELTS akademik skoru almış olmak gerekmektedir. Bu skoru almakta çoğu öğrenci zorlanmakta hatta yurtdışı planlarını bu skora ulaşamadıkları için iptal etmektedirler.  Sertifika programları da 6.5 puan yerine sadece 6.0 IELTS puanını yeterli kılmaktadır. Bu da öğrencilere dil sınavı engelini aşmakta ciddi bir avantaj sağlamaktadır.
 • Sertifika programlarında alınan eğitim bütün Dünya’da kabul görür ve öğrencilere farklı ülkelerde işler bulmanın hatta vatandaşlık almanın (Kanada buna en güzel örnektir) kapılarını açar. Özellikle Sertifika Programlarına katılarak vatandaşlık alınması ülkemizde son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu konu oldukça teknik ve ayrıntılı bir süreç olduğu için konu ile alakalı en doğru ve detaylı bilgiyi almak adına ofislerimizden birini arayıp detaylı bilgi alınması şiddetle tavsiye edilmektedir.
 • Sertifika programlarının bazıları sunduğu COOP programları ile öğrencilerin eğitim süresinin önemli bir kısmını maaşlı olarak çalışmasını zorunlu kılar. Sonuç olarak Sertifika Programı bittiğinde öğrenci hem ciddi bir uluslararası iş tecrübesi elde etmiş hem de ciddi oranda bir para kazanmış olur.
 • Sertifika programlarında ders veren öğretmenlerin hepsi yıllarca ilgili alanda reel sektör tecrübesi olan kişilerdir. Bu da öğrencilerin gerçek iş yaşamı ile ilgili detaylı ve pratik sektör bilgisine sahip olmasına neden olur.

Hangi Alanlarda Sertifika Programı Eğitimi Alınabilmektedir?

Hemen hemen her alanda Sertifika eğitimi alınabileceği gibi başlıca tercih edilen programları şu şekilde sıralanabilir; İşletme, Uluslararası İşletme, Pazarlama, Muhasebe, Bilgisayar ile ilgili çeşitli alanlar, Finans, Turizm, Aşçılık, Turizm ve Otelcilik, Proje Yönetimi, İnsan Kaynakları olarak sıralanabilir.

Hangi Ülkelerde Sertifika Programlarına Katılınabilir ve Önemli Avantajları Nelerdir?

Sertifika Programlarının en büyük artılarından biri de öğrenci olunduğu müddetçe öğrencilerin part-time çalışma izninin olmasıdır. Bu part time çalışma izinleri tatillerde full time’  a çıkmaktadır. Böylece öğrenciler eğitimi alınan ülkedeki bütün maliyetlerini çıkarmakla kalmaz okul paralarını ödemeye de katkıda bulunurlar. Ayrıca özellikle Kanada’daki çoğu Sertifika Programları CO-OP denilen paralı çalışma sürecini de içinde bulundururlar. Böylece öğrenciler para kazanmanın yanında, eğitimini aldıkları alanda da iş tecrübesi elde etmiş olurlar. Başlıca sertifika programı alabileceğiniz ülkeler de şu şekildedir:

 • Kanada Sertifika Programları
 • İngiltere Sertifika Programları
 • Amerika Sertifika Programları
 • İrlanda Sertifika Programları
 • Avustralya Sertifika Programları

Gidilen Sertifika Programının uzunluğu birkaç aydan 3 yıla kadar değişmektedir.

Yurtdışı Eğitimi olarak Master mı Yoksa Sertifika Programı mı Seçilmeli?

Sertifika programlarının artıları yukarıda anlatıldı. Ancak 2 programın karşılaştırılıp birinin ötekinden daha iyi olduğu sonucuna varmak çok ta doğru bir tutum olmayacaktır. Çünkü öğrencinin kariyer planına göre 2 programın da üstünlükleri vardır. Sonuç olarak öğrenci bazlı bir seçim yapılmalıdır. Eğer öğrenci hayatının ileriki dönemlerinde akademik kariyer hedefliyorsa, Üniversite / Master eğitimi öğrenci için doğru olan seçenek olacaktır. Eğer öğrenci en kısa sürede ve en ekonomik olarak hayata atılıp reel sektörde ilerlemek istiyorsa öğrenci ciddi anlamda Sertifika Programlarından kendine uygun olanını düşünebilir.  Özetlenicek olursa, Üniversite de öğrenciler teorik eğitim alırken Sertifika Programlarında Pratik eğitim alırlar.